Je elektřina drahá, nebo levná?

Náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská, již experti před časem vyhlásili nejvlivnější postavou tuzemské energetiky, se opřela do politických regulací trhu s energiemi.

Kolik za ropu, uhlí a plyn?

„Státy znovu přebírají soukromé firmy v energetice, role regulace je bezprecedentní, málo předvídatelná. Podívejte se, jak se v USA změnila z měsíce na měsíc,“ poukázala Kovačovská na změny, které ve Spojených státech zavádí nový americký prezident Donald Trump.
Dění v USA bude mít vliv na světové ceny surovin. „Je otázka, jak to bude s podporou obnovitelných zdrojů v USA. Pokud naopak vzniknou deklarované subvence na těžbu uhlí, bude to tlačit na pokles cen na světových trzích. A pak je tu i vliv růstu konkurenceschopnosti těžby ropy a plynu z břidlic v USA,“ vypočítává Josef Žádník, analytik PwC.

Hlavní vliv na evropskou a českou energetiku bude však mít v nejbližší budoucnosti takzvaný zimní energetický balíček přijatý Evropskou komisí. Tisícistránkový dokument má za cíl naplnit v EU závazky z pařížské klimatické konference, zlepšit fungování společného trhu s elektřinou, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetice a větší energetické úspory.

Podle náměstkyně Kovačovské by politici měli jen vytvářet právní rámce a nechat trh, aby se postaral o dodávky energií za rozumnou cenu. „Jenže žádná důvěra na trhu není a nikdo ani nedůvěřuje trhu. Z toho plyne, že role státu bude růst, protože to bude on, kdo bude muset zajistit dodávky – dlouhodobé a bezpečné. Takže jsme zpět v době před 20 lety,“ shrnuje Kovačovská. Podle ní má Česko i nadále vycházet ze schválené Státní energetická koncepce, která vidí budoucnost v kombinaci jaderné energie a obnovitelných zdrojů.

Politici v Česku budou muset podle Kovačovské poměrně brzy (současné vlády se to však již nedotkne) přijmout některá nepopulární opatření ve vztahu k energetice a především k cenám elektřiny.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: www.hlidacipes.org, 2.4.2017

Podělte se s námi o své zkušenosti s dodavateli!

Zajímá-li Vás vývoj cen energií a kolik byste mohli ušetřit za energie, kontaktujte nás.